Jakou matraci vybrat

Vážení zákazníci, tímto článkem bychom Vám rádi usnadnili výběr matrace. Podle zkušeností, které jsme získali díky ohlasům zákazníků na našich prodejnách, Vám přinášíme setřídění matrací dle základních vlastností.

Na začátku je nejdůležitější si položit otázku, kde matraci uložíte. Budete pořizovat novou postel, nebo zůstanete u současné? Pokud současně vybíráte i postel, vždy myslete na to, že matrace je nejdůležitější část, protože na ní opravdu ležíte a spíte. Nemá smysl koupit drahou postel a do ní pořizovat nejlevnější matrace. Do nové postele doporučujeme zakoupit lamelové rošty a na ně pěnovou matraci.
 
Pokud Vám současná postel vyhovuje, tak je důležité volit matraci dle podkladu, který postel má.
Na pevnou desku volte matraci taštičkovou nebo pružinovou, aby mohla dýchat a netvořilo se v ní vlhko, které je živnou půdou pro roztoče a tvorbu plísní. Pokud máte suchý (například panelákový) byt můžete použít i pěnovou matraci. V tomto případě však matraci nechte alespoň jednou týdně vyvětrat tak, že ji na celý den opřete o hranu postele.
 
Pokud máte na posteli laťkový rošt, tak volte matraci pěnovou, která má výšku minimálně 16 cm, aby se nestalo, že při ležení zejména na boku se Vám matrace stlačí natolik, že Vás laťky tlačí. Tento problém lze také eliminovat matrací vyztuženou RE deskou (pojená molitanová drť).
 
V případě lamelového roštu je situace nejlepší. Můžete zvolit libovolnou pěnovou matraci, na které se budete při ležení cítit dobře.
 
Matrace se rozlišují dle různých materiálů. V dnešní době nejlepší ortopedické vlastnosti mají matrace z líné pěny. Tato pěna má nízký zpětný odpor a přizpůsobuje se dle tlaku a teploty maximálně křivkám Vašeho těla. Pěna roznáší hmotnost na co největší plochu a díky tomu se v noci budete méně převracet a spánek se Vám celkově uklidní. Tyto matrace mají vynikající ortopedické vlastnosti.
 
Poté již záleží na tom, zda preferujete matraci měkčí nebo tužší. V případě měkčí matrace můžete zvolit matraci CUREM C2000, pro střední tuhost zvolte například matraci Forest, jako tužší matraci je vhodné zvolit například matraci Big Boy Visco. Pokud máte s partnerem rozdílný požadavek na tuhost, tak je pro Vás dobrá volba například matrace Alpine Blue, která má dvě různé tuhosti.
 
V případě, že požadujete matraci s dobrým poměrem cena/výkon, tak je dobrá volba například matrace Variabila, která uspokojí široké množství zákazníků.
 
Ne každému vyhovuje matrace, do které se vnoří. V tom případě je lepší použít matraci pouze ze studené pěny. Tato pěna dobře dýchá a poskytuje velmi dobré ortopedické vlastnosti. V této kategorii je široký výběr od matrací Heureka, Romantika Kašmír, New Dream Easy, které vyhovují širokému spektru zákazníků nebo matrace z BIO studených pěn, kde k výrobě nejsou použity ropné produkty, např. Fortuna Bio nebo Swisslab Natur, kde navíc přidané gelové segmenty jsou prakticky nezničitelný materiál, který Vám poskytne maximální pohodlí.
Obecně se dá říct, že matrace ze studených pěn jsou tužší než matrace s použitím líné pěny. Vždy však záleží na tom, jak je matrace vyrobena a jaké má profilování. Měkčí až středně tvrdá matrace je například matrace Medea plus Tato matrace má i tužší stranu, což je výhoda pro použití v dvoulůžkových postelích, nebo ji lze otočit v případě, že by Vám tuhost nevyhovovala. Pokud hledáte matraci tuhou, tak zvolte například Aroma Lux Hard.
 
Pro nenáročné zákazníky nabízíme také matrace z klasické PUR pěny (molitan) které dobře poslouží například na chatách a chalupách. Tento materiál hůře dýchá, a proto jej nedoporučujeme například pro silné alergiky, jelikož je větší riziko tvorby roztočů. Tyto matrace jsou většinou tuhé, často zpevněné RE deskou – například Maxi nebo Norka Plus.
 
Samostatnou kategorií jsou matrace latexové, které jsou velmi pružné. Latex byl dlouhou dobu nepřekonatelný materiál pro své vlastnosti. Je antibakteriální, a dobře kopíruje tvar těla. Nevýhodou je horší prodyšnost, která je ale vyřešena provzdušňovacími kanálky. Pokud jste byli zvyklí na pružinovou matraci a chcete zachovat tento pocit i na nové matraci, tak je pro Vás latex ta pravá volba, např. Gaia.
 
Pokud budete volit taštičkovou nebo pružinovou matraci na pevnou desku nebo pevný rošt, vždy mějte na paměti, že případné mezery v podkladu nesmí být moc široké. Pružina potřebuje se zespodu oporu, aby nepropadávala nebo se nelámala. V této kategorii mají lepší ortopedické vlastnosti matrace taštičkové, které jsou volně vložené v jednotlivých textilních sáčcích. Díky tomu pracuje každá pružina nezávisle na ostatních. Pokud požadujete matraci měkčí, tak dobrou volbou je například matrace Modern M2, pro tužší matraci zvolte například Comfort F2.
 
Hledáte-li matraci pro dítě, které už vyrostlo z dětské postýlky, tak Vám dobře poslouží například matrace ze studené pěny Kolos, Jolana nebo Rollblock. Přímo do dětské postýlky pak v nabídce máme například matraci Mimi, které má dobrou prodyšnost.
 
Pokud hledáte i správný podklad pod matraci, tak volte lamelový rošt s alespoň 28 lamelami šíře 38 mm. Výborně Vám poslouží například rošt Double klasik, případně polohovací Double Expert, které mají díky středovému popruhu lepší ochranu před zlomením lamely ve chvíli, kdy na lůžko kleknete. Pokud si přejete lůžko měkčí, tak zvolte rošt, který má pouzdra nejen výkyvná, ale i umožňující pohyb nahoru a dolů. Tuto funkci Vám poskytnou například rošty Relax klasik, Lussoflex HN nebo Varion. Pokud si přejete polohování motorové, které Vám umožní se v posteli i posadit, tak zvolte motorový polohovací rošt – například Double Expert Moto.
 
Neméně důležitým prvkem při ležení je polštář, který by neměl být ani příliš vysoký ani moc nízký. Polštář by měl při ležení na boku srovnat krční páteř do přímé osy páteře. Při ležení na zádech je důležité, aby hlava měla přirozenou polohu. Páteř potřebuje být v poloze do tvaru dvojitého písmene S. Hlava nesmí být ani předkloněná ani zakloněná. Tím předejdete problémům s bolestí krční páteře.
 
Přikrývku volte tak, abyste se cítili při spánku příjemně. V nabídce máme mnoho variant gramáží, které zaručí pohodu jak pro zimomřivé zákazníky, tak i pro ty, kterým je při spánku nepříjemné teplo.
Poslední součást, která podtrhne pohodu na lůžku je povlečení. Nabízíme velké množství vzorů, které Vám zpříjemní pobyt v ložnici.
 
Vážení zákazníci, těmito radami jsme se Vám pokusili shrnout základní vlastnosti a pomoci Vám se zorientovat v našem sortimentu. Víme, že každý zákazník je jiný a nikdy nedokážeme obsáhnout všechny vlastnosti jednotlivých kusů, proto Vás vždy rádi přivítáme na našich prodejnách v Praze nebo v Příbrami, případně Vám rádi zodpovíme telefonicky či e-mailem veškeré Vaše dotazy.
 
Věříme, že na matracích zakoupených od nás strávíte příjemnou třetinu Vašeho dlouhého života.
 
Team SpiSladce.cz