ošetřování a údržba čalouněného nábytku

Základní údržba:

- Pravidelná údržba čalouněných výrobků spočívá v odstraňování povrchového prachu a drobných nečistot výhradně vysavačem o nízkém nebo středním výkonu, opatřeným nástavcem na čalouněné materiály. U vysavače nepoužívat vysoký sací výkon nebo klepač, hrozí poškození.

- Pokud na textilním potahu sedací soupravy vznikne místní  znečištení (skvrna), bezodkladně skvrnu odstraňte. Tekutiny nejprve odsajte přikládáním čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek. K odstranění zaschlých skvrn použijte tupý plochý předmět např. kraj ocelové lžičky.

Nedojde-li k odstranění zaschlé nečistoty, místo mírně navlhčete a postup opakujte. Většinu ulpívajících nečistot lze odstranit pomocí jemné savé houby, nebo bílé čisté bavlněné tkaniny s použitím vlažného roztoku neutrálního mýdla. Nečistotu stírejte jemným tlakem krouživými pohyby, tahy směřujícími od okraje ke středu skvrny, abyste zabránili jejímu zvetšování.

- Textilii dočištujte vodou tak, aby po zaschnutí nevznikly viditelné okraje čištení. Zbylou tekutinu odsajte přikládáním čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek a po úplném zaschnutí jemně překartáčujte potahovou látku jemným kartáčem ve směru vlasu. Dbejte na to, aby vlhké čištení probíhalo na povrchu a nedošlo k promáčení textilie. Nakonec celou plochu vysajte vysavačem.

- 1x ročne doporučujeme nechat vyčistit celé čalounění odbornou firmou s použitím neutrálního detergentu. Četnost však vždy záleží na vašem způsobu používání výrobku.

Upozornění:

- Pravidelnou údržbou čalounění výrazně prodloužíte životnost potahového materiálu.

- K čištění nikdy nepoužívejte násilné metody a prostředky. Nepoužívejte ostré předměty, kartáče, brusné papíry, nevhodné pomůcky a nástroje, které by mohly výrobek nevratně poškodit.

- Nepoužívejte prostředky obsahující benzin, trychloretylen či jiná rozpouštedla. Hrozí nevratné poškození textilie i vnitřních vrstev čalounění.

- Po čištění látky čistícími roztoky, nechte čalounění před opětovným použitím důkladně vyschnout.

- Nenechávejte na textilii působit drsné předměty např. nýty džín, tvrdé švy nebo drápky domácích zvířat.

- Zabraňte vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. Doporučuje se používání závěsu, žaluzií, markýz apod. Přestože dnešní výrobky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje potahový materiál, který by dlouhodobě odolal slunečnímu záření a nezměnil původní barevnost.

- Pokud čalouněné výrobky mají oboustranné polštáře, doporučuje se jejich pravidelné otáčení, aby docházelo k jejich rovnoměrnému opotřebování. U opěradlových polštárů, kde se používá měkká výplň, je nutné pravidelné naklepávání, čímž se předejde tvarové deformaci.

- U textilií s vyšším vlasem se může v průběhu času a zatěžování měnit lesk, toto je způsobeno ulehnutím vlasu a nijak to neovlivňuje užitnou  hodnotu .

- Před použitím čistících prostředků doporučujeme působení prostředku nejprve vyzkoušet na méně viditelném místě.

Návod na údržbu a používání POTAHOVÉ LÁTKY:

Při volbě čistících prostředků by měly být použity pouze pH-neutrální prostředky. Pro efektivní odstraňování skvrn resp. čištení, je důležité, aby se provedlo úplné vymytí čisticího prostředků, protože jejich zbytky vedou k rychlejšímu opětovnému zašpinění.
Důkladné a celoplošné čištení doporučujeme přenechat specializované firmě.

Návod na údržbu a běžné používání KOŽENKY:

Koženka, jakožto 100% syntetický materiál, nevyžaduje speciální péci a údržbu. Dá se říci, že zde platí podobná pravidla jako pro údržbu čalounických látek (viz.základní údržba)

Návod na údržbu a běžné používání látky CARABU:

- nábytek potažený látkou Carabu vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, což prodlouží životnost potahovin
-potahové látky Carabu ošetříme běžnými šamponovacími prostředky rozpustnými ve vodě
- použijte kousek látky, který namočíte v čisté vodě a přiložíte na skvrnu. Potom krouživými pohyby, pouze lehce ve větším okruhu vyčistěte a jemně vysušte.
- prát velmi šetrně (max. 30°C)
-nenechávejte na tkaninu působit drsnými předměty, či drápky domácích zvířat
- pro udržení kvality a hygieny tuto látku včas lehce vysávejte, ale pouze měkkým
kartáčem.
- po vyprání je doporučeno jemně vykartáčovat - opět měkkým kartáčem pro oživení
vlasu
-na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným jemným vysáváním hubicí bez kartáče, nesmí se používat silné vysavače na vysávání a čištění koberců
-přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto se doporučuje
používání závěsů, žaluzií apod., aby se zabránilo vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. I když dnešní potahové látky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje žádná látka, která by snesla přímé sluneční světlo, aniž by nevybledla.

Návod na údržbu a běžné používání látky MYSTIC:

- nábytek potažený látkou Mystic vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, což prodlouží životnost potahovin
-potahové látky ošetříme běžnými šamponovacími prostředky rozpustnými ve vodě
- použijte kousek látky, který namočíte v čisté vodě a přiložíte na skvrnu. Potom krouživými pohyby, pouze lehce ve větším okruhu vyčistěte a jemně vysušte.
- prát velmi šetrně (max. 30°C)
-nenechávejte na tkaninu působit drsnými předměty, či drápky domácích zvířat
- pro udržení kvality a hygieny tuto látku včas lehce vysávejte, ale pouze měkkým
kartáčem.
- po vyprání je doporučeno jemně vykartáčovat - opět měkkým kartáčem pro oživení vlasu
-na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným jemným vysáváním hubicí bez kartáče, nesmí se používat silné vysavače na vysávání a čištění koberců
-přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto se doporučuje používání závěsů, žaluzií apod., aby se zabránilo vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. I když dnešní potahové látky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje žádná látka, která by snesla přímé sluneční světlo, aniž by nevybledla.