Něco o spánku
Co je to spánek
Spánek je opakovaně se vyskytující stav organismu, charakterizovaný sníženou pohybovou aktivitou a omezenou reaktivitou na vnější podněty. Je to aktivní a složitý děj daný výsledkem součinnosti několika oblastí v mozku. Spánek je okamžitě vratný děj, čímž se odlišuje od kómatu.
Význam spánku
Základním významem spánku je regenerace rozumových funkcí. Tyto schopnosti jsou nezbytné pro myšlení a řízení organismu.
Na rozdíl od zvířat nemá u člověka význam v konzervaci tělesné energie, neboť většina lidí v rozvinutém světě má nadbytečný energetický příjem.
Spánek má také význam pro tzv. plasticitu neuronů. Ta je nezbytná v procesu tvorby paměti, a to jak krátkodobé, tak dlouhodobé. Při nedostatečně kvalitním spánku tedy dochází ke zhoršenému učení. Zároveň také klesá rychlost a přesnost.
Spánek je důležitý pro endokrinní řízení organismu. Vylučování řady hormonů je ovlivněno tzv. cirkadiánním rytmem tj. střídáním dne a noci. Pohlavní hormony, hormony kůry nadledvinek (například kortizol) jsou vylučovány především ve dne. V období spánku pak převažuje například růstový hormon. Je možné, že některé změny hormonálního řízení ve stáří jsou způsobeny právě zhoršenou kvalitou spánku.
Spánek je rovněž nezbytný pro imunitu neboli obranyschopnost organismu. Ačkoliv krátkodobý nedostatek spánku může mít příznivý vliv na obranyschopnost, jeho dlouhodobý nedostatek imunitní systém podlamuje.
Co rozhoduje o dobrém spánku
Odborníci tvrdí, že doba spánku by se měla pohybovat mezi 7 a 8,5 hodinami denně. Zároveň ale tvrdí, že tato hodnota je pouze průměrem. Řadě lidí vyhovuje doba kratší, a přitom žádné problémy nepociťují, jiným zase vyhovuje spánek delší. Čas potřebný ke spánkové regeneraci je tedy velice individuální a liší se u daného jedince i v průběhu života.
Obdobně je to s optimální dobou ulehnutí. Některým vyhovuje uléhat později a probouzet se v pozdním dopoledni. Jiní naopak preferují odebrat se k spánku krátce po setmění a vstávat brzy k ránu. Samotný čas usínání se tedy také nezdá být pro kvalitu spánku rozhodující.
Pro to, zda spánek skutečně naplní svou funkci, je rozhodující jeho kvalita. Tu lze měřit buď subjektivně, za pomoci dotazníkového šetření, nebo objektivně – pomocí tzv. polysomnografie. Polysomnografie zkoumá především spánkovou architekturu. Čím více se spánková architektura přibližuje přirozenému spánku, tím je spánek více osvěžující. Tyto metody tedy umožňují komplexní hodnocení a určení toho, zda pacient spí skutečně kvalitně.
Nejkvalitnější spánek bývá ten přirozený. Bohužel, kvalita spánku je velice křehká věc ovlivnitelná spoustou faktorů. Důsledné dodržování spánkové hygieny a omezení stresu se v moderní společnosti podaří asi jen málokomu z nás. Navíc ve vyšším věku nemusí ani tato opatření pomoci.
Fáze a typy spánku
Z hlediska spánku se může dospělý lidský organismus nacházet ve třech základních funkčních stavech: bdění, NREM a REM spánku.
Ačkoliv NREM a REM spánek se z pohledu chování projevují velice podobně, činnost neuronů v REM fázi se podobá spíše stavu bdělosti.
Jednotlivé fáze se odlišují charakteristikami na polysomnografu , především rozdílnými elektrickými impulsy, pohybem očí a svalovým napětím.
Doba trvání a četnost NREM a REM fází nám umožňuje popsat vlastní spánek. Tento popis (tzv. hypnogram) nám umožní určit, do jaké míry se spánek podobá spánku přirozenému, neboť jen ten je schopen poskytnout organismu plnou regeneraci. Na jeho podkladě také lékař blíže určuje poruchu spánku a navrhuje možnou léčbu.
SPÁNEK POD LUPOU
Také patříte k těm mnoha, kterým spánek přináší to pravé potěšení? Hlavně neříkejte, že je možné vyspat se "do růžova" kdekoliv a na čemkoliv. Vyspat se tak, abyste ráno vstávali s úsměvem a dobrou náladou není jednoduché. Spánek skrývá ještě mnoho tajemství. Jedno ale víme všichni: jak důležitý je spánek pro naše zdraví. Pro dnešního člověka, který chce mít všechno pod kontrolou, je nepřístupné, aby trávil třetinu života překračováním neznáma.
Jak to tedy se spánkem opravdu je?
Poslední desetiletí přinesla mnoho převratných objevů. Jedním z nich bylo i objevení EEG. Díky tomu se přišlo na to, že je možné pozorovat funkci mozku. Laicky řečeno, že je možné "podívat se" spícímu člověku do mozku. To vedlo k rozdělení spánku do několika fází a v roce 1953 k odkrytí tzv. REM - spánku. REM je zkratka pro "rapid eye movement", což znamená "rychlé pohyby očí". Ty jsou totiž znakem pro onu část spánku, ve které se zdá většina snů, srdce bije rychleji, krevní tlak je zvýšený a dýchání zrychlené. REM - spánek, někdy také "rychlejší spánek" trvá asi čtvrtinu naší noci. Ten druhý, tedy "pomalý" Non REM - spánek se dělí na čtyři fáze: usnutí, povrchní spánek, středně hluboký spánek a hluboký spánek. Rozhodující pro zotavení je REM - spánek a hluboký spánek. Tělesné zotavení probíhá většinou v první polovině spánku, a to ve fázi hlubokého spánku. Přitom se regenerují buňky od hlavy až k patě. Ve druhé polovině spánku se zotavuje především mozek. Sny, také popsané jako "mozková bouře", slouží ke zpracování prožitků, obav, přání a pravděpodobně i k nové organizaci paměti.
Co je zdravý spánek?
Zdravý spánek může být definován jako množství a kvalita spánku, který vám umožní během dne podávat optimální výkon. Pohyb Vašeho těla během spánku způsobený nepohodlím a nedostatečnou oporou pro krk, záda a kolena vytváří přechodná mikroprobuzení, která narušují mozkové spací biorytmy a jejich nejdůležitější část rytmy REM a Delta. Kvůli spací setrvačnosti si nejste schopen(a) tyto krátké přesuny a otáčení vůbec pamatovat. Mikroprobuzení mohou mít během dne vážné následky. Podle předních výzkumných ústavů kratší období spánku střídané s mikroprobuzeními mohou být natolik neprospěšné jako probdělá noc.
Jaký je správný podklad?
Je důležité si zvolit správnou kombinaci matrace a roštu s účinnými ortopedickými protisílami. Pěnové matrace dosahují ortopedických vlastností s pomocí roštů z předpjatých lamel, které svým odpružením nahrazují pružiny. Pokud uložíte pěnovou, latexovou nebo jakoukoliv sendvičovou matraci na pevný podklad, stane se z ní pouhá měkká podložka, nebude působit zdravotně a dříve se proleží. Pružinové matrace pak lze uložit na jakoukoliv větratelnou pevnou desku. V případě, že uložíte pružinovou matraci na lamelový rošt, do oblouku ohnuté pružinové jádro nebude mít plnou funkčnost a lamelový rošt bude zbytečný. Při výběru matrace je další rozhodující faktor vaše hmotnost, každá matrace má jinou tvrdost a působí ortopedicky jen pro určitou váhovou kategorii, všímejte si prosím čísel udávajících maximální ORTOPEDICKOU nosnost u jednotlivých matrací. U běžných roštů z předpjatých bukových lamel je udávána max. nosnost 130kg.
Nebojte se pružinové ani latexové matrace!!!
Alfou a omegou u pružinových matrací je tzv.roznášecí deska ,která zajišťuje rovnoměrné rozprostření hmotnosti Vašeho těla na pružinovém jádru matrace.Je-li Vaše špatné zkušenost s pružinovými matracemi způsobena právě protlačením drátu , jednalo se o nedostatečnou roznášecí desku a je to chronická vada ,,levných,, typů matrací ,zejména matrací začalouněných nerozebyratelně do výrobku (válendy,lůžka). Doporučené uložení na pevný rošt. Doporučená nosnost max. do130 kg. Výška matrace cca 17 cm Nevhodné pro uložení na lamelový rošt. Mezi nejvyšší řadu pružinových matrací patří luxusní pružinové matrace s jádrem z taškových pružin s jednou až pěti anatomickými zónami, které zabezpečují ideální ortopedické vlastnosti. Jádro obsahuje cca 400 ks jednotlivých pružin, které se perfektně přizpůsobí křivkám Vašeho těla a tím dochází k perfektnímu uvolnění. Doporučené uložení na pevnou desku nebo pevný rošt. Doporučovaná váhová kategorie do 130 kg. Výška matrace cca 20 cm . Nevhodné pro uložení na lamelový rošt.
Latexová matrace mají velké ortopedické a antialergické vlastnosti. Matrace výborně kopírují tvar těla.Pro jejich výborné kopírovací schopnosti jsou ideální pro použití na lamelový rošt. Nosné latexové jádro se třemi,pěti nebo sedmi anatomickými zónami . Dokonalou vzdušnost matrace zabezpečují odvzdušňovací kanálky v jádru matrace. Latexové matrace jsou standardně vybaveny snímatelným odolným bavlněným potahem s ozdobným proševem. Doporučené uložení na lamelovém roštu polohovatelném. Doporučená nosnost max. do 130 kg. Nevhodné pro uložení na pevný rošt.